Współpracuj z nami w branży fotowoltaicznej – napisz już dziś!

biuro@4gs.pl   –   535 439 439

Popularność instalacji fotowoltaicznych stale rośnie, ponieważ jest to czysta energia, która generuje spore oszczędność.
Z tego też powodu boom na instalacje fotowoltaiczną stale wydaje się rozszerzać, zaś inwestorów nie brakuje.
Warto jednakże zaznaczyć, że praktycznie każdy inwestor prędzej, czy później, zaczyna zadawać sobie pytanie, jak długo jest w stanie wytrzymać taka inwestycja. Co więcej, niepewność odnośnie trwałości inwestycji potrafi często bardzo mocno wpływać na decyzję. Dlatego w tym artykule przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące żywotności paneli fotowoltaicznych i rozwiewamy wszelkie mity na ten temat!
Kluczowym aspektem każdej inwestycji są dwie kwestie: po pierwsze – kiedy się ona zwróci, a po drugie – jaka będzie jej żywotność. W przypadku inwestycji w instalację fotowoltaiczną, najważniejsza jest żywotność samych paneli.

Żywotność instalacji fotowoltaicznej – deklaracje producentów

Producenci twierdzą, że obecne zestawy paneli fotowoltaicznych są w stanie przetrwać nawet długi okres czasu.
Czy faktycznie twierdzenia producentów mają pokrycie w rzeczywistości?
Aby rozwiać Twoje wątpliwości, warto przytoczyć kilka interesujących faktów. Najstarszy panel fotowoltaiczny w Europie działa nieprzerwanie od 1982 roku w szwajcarskim Lugano. Mimo swoich archaicznych komponentów (z punktu widzenia dzisiejszej technologii), sprawność tego systemu on-grid w 2002 roku osiągnęła zaskakujące wyniki. W 59% modułów stwierdzono tylko 10% mniejszą sprawność, w stosunku do początkowej mocy nominalnej. I mowa jest cały czas o technologii sprzed 40 lat.
Warto podkreślić, że według badań zmniejszenie wydajności paneli fotowoltaicznych najszybciej postępuje w pierwszej dekadzie cyklu życia instalacji. Testy prowadzone na liczbie ok. 2000 modułów wykazały, że spadek sprawności wynosi od 0,5 do 0,7% w ciągu roku. W kolejnych dekadach „życia” instalacji fotowoltaicznej, spadek żywotności powinien być mniejszy. Dobra wiadomość dla prosumentów z naszego rejonu świata jest taka, że panujący w Europie klimat w minimalnym stopniu wpływa na żywotność instalacji, ze względu na brak częstych ekstremalnych zjawisko pogodowych oraz stosunkowo niskie temperatury w ciągu lata.

Co wypływa na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Istnieje wiele różnych czynników, które aktywnie i pasywnie wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych. Wśród nich, wymieniamy trzy (najbardziej istotne) czynniki, które realnie zmniejszają żywotność paneli i są to:

    • Temperatura – choć instalacje fotowoltaiczne przystosowane są do pracy w temperaturze od -40 do nawet 80°C, tak wbrew pozorom wysokie temperatury negatywnie wpływają na ich sprawność. Dlaczego? Ponieważ zbyt wysoka temperatura krzemu jako półprzewodnika w panelach wpływa na ruchliwość ładunków. Optymalna temperatura dla paneli fotowoltaicznych, to 20 °C.
    • Wpływ cienia – cień, to jeden z największych wrogów wydajności paneli fotowoltaicznych. Panele łączone są szeregowo, dlatego cień padający na tylko jeden z nich, jest w stanie zmniejszyć sprawność całego układu. Co ciekawe, istnieją już optymalizatory, które umożliwiają wyłączenie takiego zasłoniętego cieniem panelu, aby sprawność całej instalacji przez to nie spadała.
    • Brud – kurz i pył, to nieuniknione zabrudzenia paneli fotowoltaicznych, które mają także duży wpływ na ich sprawność. Warto jednak zaznaczyć, że niewłaściwe mycie instalacji, może doprowadzić do poważnych szkód, włączając w to także całkowite uszkodzenie paneli. Dlatego też regularne mycie paneli powinno być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów, którzy używają specjalnych środków do czyszczenia takich powierzchni.

Co zrobić, aby zachować żywotność paneli fotowoltaicznych na długie lata?
Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim czyszczeniu całej instalacji. Wykonywanie tego samodzielnie, może spowodować nieodwracalne uszkodzenie paneli fotowoltaicznych. Dla trwałości instalacji fotowoltaicznej ma także duże znaczenie to, czy dobrana jest ona do zapotrzebowania energetycznego danego domu. Nie bez znaczenia jest także marka takich modułów, ponieważ za konkretnymi markami stoi także odpowiednio wysoka jakość.