Współpracuj z nami w branży fotowoltaicznej – napisz już dziś!

biuro@4gs.pl   –   535 439 439

W latach 2017 do 2019 kwota dla taryfy G11 utrzymywała się w stałej formie 0,55 zł/kWh. W rezultacie zdążyliśmy się przyzwyczaić do stabilności rachunków za energię. Poza tym wzrosty cen we wcześniejszych latach nie były tak drastyczne. Siłą rzeczy mogliśmy poczuć się zaskoczeni, kiedy 2020 rok dostarczył podwyżki za energię elektryczną, tak iż przyszło nam płacić aż 0,62 zł/kWh. Od tego czasu zauważamy wyłącznie tendencję wzrostową. Ponadto nie zapowiada się, żeby sytuacja miała ulec zmianie. Wręcz przeciwnie. Jak wynika z analiz przygotowanych dla rządu przez ekspertów z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), w ciągu kilku najbliższych lat będziemy płacić za energię prawie 700 zł więcej!

Dodatkowo warto zaznaczyć, że przeciętna polska rodzina w porównaniu z rokiem 2020 (226 zł/rok), w 2024 roku zapłaci o 256 zł więcej za emisję dwutlenku węgla. Brzmi mało optymistycznie? Można tego uniknąć! Zanim podpowiemy jak zmniejszyć rachunki za prąd, zastanówmy się, dlaczego ceny za energię elektryczną poszły do góry?

 

Dlaczego wzrosły ceny prądu?

Za główny powód wzrostów cen za prąd uważa się dodatek dwóch nowych opłat. Pierwszą z nich jest opłata mocowa. Służy ona pokryciu kosztów utrzymania rezerw, które mają zapewnić stały dostęp prądu niezależnie od sytuacji. Podsumowując, kwota, jaką z tego tytułu płaci statystyczne gospodarstwo domowe korzystające z taryfy G11 wynosi ok. 7,50 zł/mc. To jednak nie wszystko, bo więcej płacimy także w ramach opłaty za OZE. Przede wszystkim ma ona wspierać wytwarzanie energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł w instalacjach OZE. W rezultacie opłata pokrywa koszty, jakie ponoszą producenci energii odnawialnej w systemie aukcyjnym, w systemach taryfy gwarantowanej, oraz dopłat do ceny rynkowej. Tak więc kwota, jaką płacimy z tytułu dopłat OZE, aktualnie wynosi 2,20 zł/MWh.

 

 

Jak obniżyć rachunki za prąd?

 

 

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

We współczesnym świecie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez prądu. Jednak to nie oznacza, że jesteś skazany na to, co widzisz na regularnych rachunkach. Właściwie wcale nie musisz się na to godzić! Coraz więcej osób przekonuje się do alternatywnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika. Nic w tym dziwnego, bo ten rodzaj zasilania daje niezależność od lokalnego dostawcy prądu. Równocześnie to oznacza, że dzięki panelom fotowoltaicznym możesz spodziewać się niższych cen za prąd. Zresztą biorąc pod uwagę dane analityczne przytoczone na wstępie, inwestycja w panele fotowoltaiczne jest bez wątpienia rozsądnym rozwiązaniem. Podsumowując, liczby mówią same za siebie. Dlatego chcąc zaoszczędzić, warto rozważyć opcję pozyskiwania energii ze słońca.